7 tipů jak efektivně uklízet

Jak efektivně uklízet?

Straší vás už od pondělka, že budete muset o víkendu uklízet? Nechce se vám, ale už se na to doma opravdu „nedá koukat“? Věřím, že mezi ty, kterým se do úklidu dvakrát nechce, patří většina z nás. Tak se pojďme podívat na to, jak úklidem zbytečně netrávit více času, než je nutné. Máme pro vás totiž zaručené tipy, jak efektivně uklízet.

1. Mějte systém

Nesnažte se vše zvládnout rychle, povede to jen k tomu, že na něco zapomenete, nebo něco neuklidíte na 100 procent. Raději se zaměřte na to, aby se z úklidu stala rutinní záležitost. Uklízejte místnosti vždy ve stejném pořadí a začínejte stejnou činností. Máte byt 3+1? Rozvrhněte si to tak, že začnete koupelnou, poté uklidíte kuchyň, ložnici a nakonec obývák.

Stejné je to i s jednotlivými činnostmi. Nepřeskakujte od vysávání k utírání prachu, ale nejdříve vysajte, poté utřete prach a nakonec vytřete. Tak se budete vždy soustředit jen na jednu věc.

Jakmile si nastavíte systém, opakujte vše stejně při každém úklidu, tím docílíte toho, že se z uklízení stane rutina a budete všechny činnosti zvládat rychleji a rychleji.

2. Uklízejte od stropu k podlaze a zleva doprava

Ano, další tip, který má co dočinění se sytémem. Když uklízíte, začněte vždy od stropu a postupujte dolů, to se týká činností jako je utírání prachu. Utřete nejdříve lustr nebo lampičku a až poté vytírejte podlahu a utírejte stůl pod lampičkou. Zajistíte tím to, že prach a špínu, která spadne z lustru a lampičky, nebudete muset utírat dvakrát. Řada lidí totiž dělá to, že vidí někde prach, otře ho, pak vidí někde něco jiného, uklidí to a nakonec se z uklízení stává jeden velký chaos.

A druhý navazující tip v tomto bodu? Uklízejte z jedné strany na druhou. To se týká činností, jako je vytírání, vysávání a podobně. Nezačínejte tam, kde je nejvíc špíny, pak jen zapomenete, kde už jste uklízeli a kde ne. Cílem je zažít si úklid z jedné strany na druhou, abyste šetřili drahocenný čas.

Jak efektivně uklízet
zdroj: www.pixabay.com

3. Mějte čistící prostředky vždy připravené

Po každém úklidu si připravte všechny prostředky a potřebné věci na příště. Zamezíte tomu, aby si váš mozek při příštím úklidu našel výmluvu, že nebudete uklízet, protože nemáte nic připraveného. Také to samozřejmě šetří čas a nestane se to, že v komoře najdete vodu, kterou jste vytírali před týdnem.

4. Pomozte si při úklidu mikrovlné trouby

Asi víte, že když máte mikrovlnou troubu nějakou dobu a pravidelně ji používáte, není úplně snadné ji vydrhnout tak, aby zářila. Doporučujeme dát do mirkovlnky hrnek s teplou vodou a nechat ji ohřívat, dokud nezačne vřít. Vytvoříte tím na povrchu povlak, který pak jen jednoduše setřete.

5. Vysávejte v jedné linii

Vysávejte v jedné dlouhé linii. Začněte u jedné zdi a dojeďte vždy až k té druhé. Budete přesně vědět, kde už jste vysávali a co vás ještě čeká. Nebudete se zbytečně zdržovat přeskakováním od jednoho místa k druhému.

Prostory, kde často procházíte nebo trávíte hodně času, doporučujeme vysávat častěji. Nemusí to být důkladný úklid, stačí, když místnost vysajete z toho nejhoršího.

6. Uklízejte častěji

Jednou za dva nebo tři měsíce je dobré udělat velký úklid a poté vše průběžně udržovat. Pokud chcete ušetřit čas, je opravdu zapotřebí uklízet častěji.

Doporučujeme po velkém úklidu věnovat týdně uklízení hodinu nebo dvě. Uvidíte, že budete mít doma stále krásně uklizeno a nebudete muset dělat velký úklid tak často.

7. Úklidová služba

Nemáte čas na velké úklidy, nebo se vám do nich prostě nechce? Pak je jediným možným řešením úklidová služba. Ušetří vám dlouhé hodiny, které byste obvykle trávili drhnutím domácnosti a většinou nevyjde ani tak draho, jak si myslíte. Stačí se podívat na internet.

Nyní už víte jak efektivně uklízet, přečtěte si také návod jak správně uklízet.