Návod jak správně uklízet

Úklid je věc, která provází životem každého z nás a většina se s ním chce vypořádat co nejrychleji. Proto jsme sepsali článek 7 tipů jak efektivně uklízet. Jenže to, že uklidíte efektivně, ještě neznamená, že vše uděláte správně!

Bohužel neexistuje žádný konkrétní postup, který by říkal, jak uklízet správně, protože je každá domácnost i osoba, která ji uklízí, úplně jiná.

To však neznamená, že neexistuje žádný návod, který vám pomůže uklidit co nejlépe. Pojďme se na něj podívat!

Návod jak správně uklízet

1. Sepište si vše, co je potřeba uklidit

Sepsáním úkolů si uděláte lepší přehled o tom, co všechno je třeba udělat. Jak budete postupně úkoly na seznamu plnit, odškrtávejte si je, bude vás motivovat, že se v úklidu posouváte.

2. Pusťte si muziku

Uklízení většinou není oblíbená činnost, na kterou se těšíte, že nemůžete dospat. Tak proč si ji nepzříjemnit oblíbenou muzikou? Uvidíte, že budete mít hned lepší náladu a práce vám půjde lépe od ruky.

3. Připravte si všechny prostředky

Zajistěte, abyste měli po ruce vše, co budete potřebovat, ke splnění úkolů na seznamu. Prostředky na úklid, koště, vysavač, mop, kbelíky, hadry a pokud děláte opravdu velký úklid, budou se hodit i krabice. Důležité je, abyste měli vše po ruce a pak nemuseli nic hledat. V místnosti, kterou chcete začít, si nechte jen to, co budete opravdu potřebovat, abyste se zbytečně nezdržovali stěhováním věcí.

4. Vytvořte si systém

O systému jsme se psali i v článku Jak uklízet efektivně. A víte proč? Protože právě systém je klíčem ke správnému a efektivnímu úklidu. Můžete hodiny přemýšlet, jak správně uklízet, ale bez systému je to zbytečná námaha.

Proto doporučujeme, abyste si vytvořili systém a podle něj uklízeli pokaždé. Jen tak si můžete být jisti, že neplýtváte časem a vše bude jako ze škatulky.

5. Začněte tím nejjednodušším

Vyberte ze seznamu tu nejjednodušší činnost a tou začněte. Může to být převléknutí postele nebo vynesení smetí, na tom nezáleží. Je důležité, abyste měli první věc co nejrychleji hotovou a mohli si odškrtnout splněný úkol.

6. Podlaha nakonec

Nikdy nezačínejte uklízet od podlahy, ale od nejvrchnějšího bodu místnosti. Stejně jako píšeme v minulém článku, špína, která je nahoře, vám napadá na podlahu a budete ji muset uklízet znovu. A k tomu si ještě na čistou podlahu našlapete, až pak budete utírat prach! 🙂 Takže podlaha vždy nakonec!!!

7. Nezapomeňte na skrytá místa

Vysát pod postelí, odsunout skříň a stůl, to je sice práce navíc, ale důležité je si uvědomit, že když to neuděláme, všechen prach se hromadí, dýcháme ho a létá po celé místnosti. Ani na skrytá nebo hůře dostupná místa tak nesmíme zapomínat!

TIP: Prach utírejte raději prachovkou než hadrem, nepotřebujete k tomu žádné prostředky, prachovka ho lépe natáhne a nikde nezůstane.

Jak správně uklízet
zdroj: www.freepik.com

Co dělat, když se vám nechce uklízet?

Máte problém se k uklízení přemluvit? Nejste sami, máme to stejně. Doporočujeme si uklízení vždy naplánovat dopředu a říct si také, jakou si za úklid dáte odměnu. Když ani to nezabere, udělejte si z uklízení hru a vsaďte se sami se sebou, že to zvládnete za hodinu. I když se vám do něčeho nechce, neznamená to, že si z toho nemůžete udělat zábavu!

Co myslíte? Pomohl vám návod jak správně uklízet a bude příští úklid stát za to?